609 189 500 / 665 910 052 stararzeznia@csl.eu

Pokaz filmów: „Kulik 1970”, „Portret Mamy”

„Kulik 1970”, reż. Ryszard Soldat

Impresja zrealizowana na amatorskiej kamerze 8mm (taśma filmowa). Film pokazuje zakładowa wycieczkę do puszczy bukowej w styczniu 1970 roku.

„Portret Mamy”, reż. Ela Blanka, 2020

Film dokumentalny o Annie Paszkiewicz – znanej szczecińskiej artystce rzeźbiarce. Po seansie rozmowa z autorką filmu.

„Portret Mamy – Moja Mama w tym roku obchodzi 80 jubileusz. Mamo, może powinnaś mieć jakiś katalog, czy coś .Przecież stworzyłaś tyle pięknych rzeźb …ludzie nawet nie wiedzą ,ze to twoje,te które mijają… E tam, katalog. Te rzeźby to jeszcze można sfotografować, pokazać kilkaset lat. Może byś tak na pamiątkę jakiś film nakręciła? Ale fajnie jakbyś to Ty bo wiesz, że nie lubię wpuszczać obcych do pracowni i domu… za bardzo… Nie jestem operatorem, nie miałam wcześniej z filmem zbyt wiele wspólnego… postanowiłam więc zrobić go bez pretensji do bycia z dnia na dzień świetnym filmowcem. Zwyczajnie, z ręki, szczerze, naiwnie -prawdziwie po amatorsku. Moja mama Anna Paszkiewicz zawsze była dla mnie kimś niedoścignionym. W pracy, skupieniu, poświęceniu, blasku wewnętrznym i zewnętrznym. A wszystko to w jakiś niebywały, niemożliwy sposób podporządkowane skromności i pokorze .

Mam nadzieję, że udało mi się uchwycić chociaż odrobinkę mojej Mamy, jej nieprzemijającej charyzmy, talentu, niezwykłego serdecznego dystansu do świata i piękna, które do niego wniosła swoją twórczością i sama sobą.

Film pomógł mi zmontować Krzysiek, Ania zza pleców wrzuciła kilka cennych uwag, dzięki bogatej bibliotece muzycznej Studia Kamery i koncertowi Jurka dograliśmy dźwięk. No i powstało to, co Państwo sobie teraz obejrzycie. Mamie się podobało, więc dla mnie najważniejszy widz został usatysfakcjonowany. Niemniej liczę, że zainteresuje Was postać Anny Paszkiewicz, a rzeźby, które będziecie mijać gdzieś w mieście staną się Wam bliższe, może się do nich uśmiechniecie.” – Zapraszam. Ela Blanka

Data

21.09.2020
Expired!

Czas

20:00
CKE Stara Rzeźnia

Lokalizacja

CKE Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin
Kategoria

Następne wydarzenie

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *