+48 601 887 486 / +48 605 910 808 stararzeznia@csl.eu

75 LAT SZKOLNICTWA MORSKIEGO NA POMORZU ZACHODNIM

Cykl: Historiapolskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego / Spotkanie 19.

75 LAT  SZKOLNICTWA MORSKIEGO NA POMORZU ZACHODNIM

75 lat, to doskonała sposobność, aby zapoznać się z pasjonującymi dziejamipowojennego szkolnictwa morskiego w Szczecinie.

Tuż po zakończeniu działań wojennych ówczesnewładze państwowe dostrzegły potrzebę utworzenia w Szczecinie Szkoły Morskiej,dla podkreślenia polskości ziemi szczecińskiej oraz zgodnie z planami rozbudowyportu szczecińskiego i utworzenia w nim silnego ośrodka żeglugowego. Zadaniezorganizowania pierwszej szkoły morskiej otrzymał pierwszy komendant statkuszkolnego “Dar Pomorza” kpt. ż. w. Konstanty Maciejewicz. Na siedzibę szkoływładze miasta przydzieliły mocno zdewastowany gmach przy Al. Piastów 19. Pracęrozpoczęto od odbudowy i porządkowania obiektu. Zajęcia szkolne w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie  rozpoczęły się 05.11.1947i jest to początek szkolnictwa morskiego w Szczecinie. Szkoła działałado 1953 roku.  Jak w dalszych latach kształtowała się sytuacjaszkolnictwa morskiego w naszym mieście i na  PomorzuZachodnim, opowiem podczas prelekcji, na którą serdecznie zapraszam.

***

Od blisko 32 lat jestem przewodnikiem miejskim z j. angielskim.Pracowałam 35 lat  w porcie szczecińskim. To bardzo ważny okres w moimżyciu, dlatego od dawna mówię, że:
Port jest mój i nikt mi go nie odbierze.

Jestem pasjonatką historii Szczecina, historii polskiej gospodarki morskieji szkolnictwa morskiego.

Data

27.06.2022
Expired!

Czas

18:00
CKE Stara Rzeźnia

Lokalizacja

CKE Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin
Kategoria

Następne wydarzenie