+48 601 887 486 / +48 605 910 808 stararzeznia@csl.eu

Czas na Szczecin. Nigdy nie jest na to za późno. / Ryszard Kotla

Serdecznie wypraszamy na spotkanie autorskie z Ryszardem Kotlą pod tytułem. „Czas na Szczecin. Nigdy nie jest na to za późno.”
Życiorys: Ryszard Kotla – krótka notka biograficzna
Mgr inż. Ryszard Kotla – z wykształcenia elektryk, z pasji historyk, publicysta prasowy, radiowy i telewizyjny, przewodnik turystyczny, a także nauczyciel i wykładowca, urodził się 30 marca 1947 roku w Dąbiu, gdzie urodził się słynny architekt niemiecki Fryderyk Gilly, kompozytor Karl Teike, a w 1273 r. książę wielkopolski Przemysław II (od 1295 na krótko król Polski), poślubił wnuczkę księcia Barnima I – Ludgardę, z kryminalnym finałem. W owym czasie, tj. od 1249 r. do 1346 r. książęta szczecińscy rezydowali w zamku w Dąbiu, położonym „na wzniesieniu nad Płonią, za Bramą Goleniowską”. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej (1974), podyplomowych studiów inżynieryjnych na Politechnice Poznańskiej (energetyka cieplna i elektroenergetyka – 1981) i Gdańskiej (ochrona antykorozyjna – 1982), a także muzealnictwa i ochrony zabytków na Politechnice Wrocławskiej (1990). Studiował także na Francuskim Studium Zarządzania Systemami Przemysłowymi w Politechnice Szczecińska oraz w Paryżu, Lyonie, Saint Étienne oraz w Katolickim Uniwersytecie w Louvain – 1995/1996). Obok podstawowej działalności związanej z zawodem inżyniera elektryka, wiele czasu poświęcał i poświęca działalności publicystycznej, którą zaczynał w gazecie i rozgłośni zakładowej Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w latach 70. ubiegłego wieku. Później wiele lat współpracował i do dziś współpracuje z różnymi rozgłośniami i programami polskiego radia, a także z BBC. W szczecińskiej TV realizował autorskie filmy o przeszłości Szczecin i Pomorza. Obok polskiej TV współpracował z telewizją niemiecką, portugalską i chińską – Hongkong), a ponad to z wieloma redakcjami gazet oraz czasopism lokalnych i krajowych. Jest autorem licznych publikacji zwartych w postaci przewodników i podręczników turystycznych, monografii, folderów, opisów map, scenariuszy filmowych o tematyce historycznej, legend… Wyszkolił liczną rzeszę przewodników turystycznych i pilotów wycieczek oraz wielu absolwentów szkół średnich, policealnych i uczelni wyższych dla potrzeb turystyki, a jako od ponad pół wieku Instruktor Ratownictwa WOPR, także setki ratowników wodnych. Do dziś jest wykładowcą w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Był współorganizatorem międzynarodowego programu „Ujście Odry – Krajobraz Roku”. Brał udział w realizacji wielu projektów polsko-niemieckich, w ramach współpracy z sąsiednimi landami. Był także autorem Polityki turystycznej do Strategii M. Szczecin (2005). Od ponad pół wieku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich i WOPR. Za swoją działalność wyróżniony odznaczeniami oraz nagrodami państwowymi, regionalnymi i resortowymi. Jest m.in. „Zasłużonym Instruktorem Ratownictwa WOPR”, „Zasłużonym Instruktorem Krajoznawstwa PTTK”, „Zasłużonym Działaczem Kultury”, a w marcu 2014 roku został przez Radę Miasta wyróżniony „Medalem za zasługi dla miasta Szczecina.
Już 23 lipca zapraszamy na niezwykle ciekawe spotkanie autorskie z Panem Ryszardem Kotlą.
„Czas na Szczecin” to niezwykle przejrzysty i poręczny przewodnik. To produkcja na najwyższym poziomie, w którą serce włożyło wydawnictwo ZAPOL.
Informujemy także, że istnieje możliwość zakupu przewodnika Czas na Szczecin w księgarniach w tym w Kubryku Literackim.
Publikacja została dofinansowana przez: Miasto Szczecin, ostatni rozdział UNITY LINE a mecenasem wydania jest Szczecińska Energetyka Cieplna. Stosik Wydawnictwa ZAPOL będzie dostępny na JARMARKU JAKUBOWYM😊

Data

23.07.2021
Expired!

Czas

19:00
CKE Stara Rzeźnia

Lokalizacja

CKE Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin

Organizator

CKE Stara Rzeźnia
Telefon
609 189 500
Email
stararzeznia@csl.eu

Następne wydarzenie