+48 601 887 486 / +48 605 910 808 stararzeznia@csl.eu

Daria Zaseda / „Siostry Grimm” / wystawa sztuki

05.12.22 – 26.02.23 / wstęp wolny
wystawa czynna pon.-niedz. / godz. 09.00 – 20.00
Daria Zaseda to wielokrotnie nagradzana artystka z Ukrainy, której prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Wykonując prace w technikach mieszanych, Zaseda skupia się na kobietach jako jednym z jej głównych tematów w malarstwie, stawiając swoim celem ujawnienie warstwa po warstwie stanu psychicznego kobiet w kontekście społecznym. Jej prace cechuje ta kobiecość i wielka dbałość o szczegóły poprzez wykorzystanie skomplikowanych wzorów tuszu wokół głównego tematu.
’Mocą nadaną mi przez wyobraźnię, zmieniam bieg znanych historii! Wszystko zaczęło się od narodzin mojej córki. Jak wszystkie mamy zaczęłam opowiadać córce bajki na dobranoc, wydobywając je z dziecięcej pamięci, ale zapalam się na myśli, że bajki, na których wyrosło wiele pokoleń dziewczynek, są dla mnie, jako dorosłej kobiety, bardzo nieprzyjemne. Absolutnie wszystkie historie opowiadały o strasznych rzeczach, które ciągle przytrafiały się bohaterkom: usypiano je, jedzono, odcinano im części ciała, często były gwałcone, wydawane za mąż za pierwszego spotkanego mężczyznę.
Pewnego dnia doszłam do wniosku, że ja, podobnie jak i dziesiątki moich przyjaciółek, doświadczyliśmy wielu trudnych sytuacji w życiu właśnie dlatego, że z tych okrutnych historii czerpaliśmy naszą wiedzę o tym, jak powinna się zachowywać dziewczyna. Zdałam sobie sprawę, że nie chcę uczyć mojej córki bycia posłuszną Księżniczką, która robi tylko to, co mówi jej ojciec lub mąż i że jej jedynym celem w życiu jest po prostu bycie piękną. Odtąd zaczęłam opowiadać mojej córeczce zwykłe bajki, ale zmieniając je trochę na korzyść kobiet. Później zachciałam narysować te nowe bohaterki… no cóż oto historia jak narodził się projekt „Siostry Grimm:
W tej serii nie ma nic przypadkowego, wszystko od koloru po wzory ma symboliczne znaczenie. Do tych obrazów celowo wybrałam kruche materiały-tusz i złotą folie, a nie olej czy akryl, bo nie chce, aby te obrazy żyły wiecznie. Od czasu do czasu stare bajki muszą ustąpić miejsce nowym, odpowiednim historiom.’

Data

05.12.2022 - 26.02.2023
Expired!

Czas

09:00 - 20:00
CKE Stara Rzeźnia

Lokalizacja

CKE Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin
Kategoria

Organizator

CKE Stara Rzeźnia
Telefon
609 189 500
Email
stararzeznia@csl.eu

Następne wydarzenie