+48 601 887 486 / +48 605 910 808 stararzeznia@csl.eu

DOMY MARYNARZA POLSKIEJ ŻEGLUGI MORSKIEJ w SZCZECINIE

SPOTKANIE nr 40 / 24.06.2024 / godz. 18:00
CENTRUM KULTURY EUROREGIONU STARA RZEŹNIA oraz online
CYKL: Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego
TEMAT spotkania: DOMY MARYNARZA POLSKIEJ ŻEGLUGI MORSKIEJ w SZCZECINIE
Szanowni Państwo,
Tym razem zapraszam na prelekcję poświęconą Domom Marynarzy PŻM, szczególnym placówkom o charakterze hotelowo-kulturalnym, które w swoim czasie zapewniały opiekę socjalno-kulturalną i noclegi marynarzom wszystkich bander świata przebywających w Szczecinie.
Przez wiele lat Domy Marynarza Polskiej Żeglugi Morskiej stanowiły nieodłączny element portowego Szczecina. Starsi mieszkańcy miasta pamiętają być może Dom Marynarza, który mieścił się przy al. Wojska Polskiego 107. W 1972 roku przeniesiono go do nowo wybudowanego, okazałego kompleksu budynków przy ul. Malczewskiego 10/12. Dwunastokondygnacyjny wieżowiec był jego częścią hotelową. W niższej części znajdowała się restauracja, drink-bar, sala bilardowa, sala gimnastyczna, solarium i sauna. Na miejscu była także filia banku i wypożyczalnia samochodów. Inwestorem i właścicielem całości była Polska Żegluga Morska. W 1972 budynek nagrodzono tytułem „Mister Szczecina”. Budynku już nie ma, ale pozostała pamięć o nadzwyczajnie bogatej działalności socjalnej, kulturalnej i sportowej dawnego Domu Marynarza, o której chciałabym opowiedzieć. Mam także swoje osobiste ciepłe wspomnienia, którymi z radością podzielę się z Państwem.
***
Od 34 lat jestem przewodnikiem miejskim PTTK z j. angielskim i j. rosyjskim. Pracowałam 35 lat w porcie szczecińskim. To bardzo ważny okres w moim życiu, dlatego od dawna mówię, że: Port jest mój i nikt mi go nie odbierze.
Bardzo cieszę się, że mogę łączyć dwie wielkie pasje: od 34 lat podczas oprowadzania polskich i zagranicznych turystów oraz przedstawicieli życia gospodarczego i kulturalnego, mam znakomitą możliwość przekazywać informacje o morskiej gospodarce miasta, regionu i kraju, co sprawia mi dużą satysfakcję i radość.
Z wyrazami szacunku,
Ludmiła Kopycińska

Data

24.06.2024
Expired!

Czas

18:00

Więcej informacji

transmisja online
CKE Stara Rzeźnia

Lokalizacja

CKE Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin
Kategoria

Organizator

CKE Stara Rzeźnia
Telefon
609 189 500
Email
stararzeznia@csl.eu
transmisja online