+48 601 887 486 / +48 605 910 808 stararzeznia@csl.eu

Historia Stoczni Vulcan pisana czterokominowcami / wykład L. Kopycińska

SPOTKANIE nr 39 / 27.05.2023 / godz. 18:00 
CENTRUM KULTURY EUROREGIONU STARA RZEŹNIA oraz w trybie online
CYKL:  Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego
TEMAT spotkania:  HISTORIA STOCZNI VULCAN PISANA CZTEROKOMINOWCAMI   

Szanowni Państwo,

Niedawno miałam możliwość przedstawić Państwu materiał dotyczący historii przedwojennego przemysłu stoczniowego. Zainteresowanie dziejami stoczni VULCAN skłoniło mnie do bliższego zapoznania się z budową na przełomie XIX i XX wieku znakomitych parowych pasażerskich transatlantyków, których cechą charakterystyczną było posiadanie czterech kominów. Za ich przyczyną, statki te nazywano „czterokominowcami” lub „czterofajkowcami”. Przyniosły one sławę niemieckiemu przemysłowi stoczniowemu przede wszystkim dzięki  rekordowej szybkości, jaką statki te osiągały na trasie Europa – Nowy York, wielokrotnie zdobywając „Błękitną Wstęgę Atlantyku”. Zdobycie przez nowoczesny transatlantyk „Błękitnej Wstęgi”  przynosiło sławę z jednej strony stoczni, która go wybudowała, a z drugiej – armatorowi.

Serdecznie zapraszam Państwa do wysłuchania prelekcji o jednej z najświetniejszych kart historii przedwojennego przemysłu stoczniowego w Szczecinie.

***

Od blisko 34  lat jestem przewodnikiem miejskim PTTK z j. angielskim i j. rosyjskim. Pracowałam 35 lat w porcie szczecińskim. To bardzo ważny okres w moim życiu, dlatego od dawna mówię, że: Port jest mój i nikt mi go nie odbierze.

Pasjonatka Szczecina oraz  historii polskiej gospodarki morskiej. Bardzo cieszę się, że mogę łączyć dwie wielkie pasje życiowe: od ponad 33 lat podczas oprowadzania polskich i zagranicznych turystów oraz przedstawicieli życia gospodarczego i kulturalnego,  mam znakomitą możliwość przekazywać informacje o morskiej gospodarce miasta, regionu i kraju, co sprawia mi dużą satysfakcję i radość.

Z wyrazami szacunku,

Ludmiła Kopycińska

Data

27.05.2024
Expired!

Czas

18:00

Więcej informacji

Czytaj więcej
CKE Stara Rzeźnia

Lokalizacja

CKE Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin

Organizator

CKE Stara Rzeźnia
Telefon
609 189 500
Email
stararzeznia@csl.eu
Czytaj więcej

Następne wydarzenie