+48 601 887 486 / +48 605 910 808 stararzeznia@csl.eu

Julian Rummel – zapomniany współtwórca idei budowy portu w Gdyni / Wykład Ludmiły Kopycińskiej

SPOTKANIE nr 30. / 26.06.2023 / godz. 18:00
CENTRUM KULTURY EUROREGIONU STARA RZEŹNIA oraz online
CYKL: HISTORIA POLSKIEJ GOSPODARKI MORSKIEJ i SZKOLNICTWA MORSKIEGO
TEMAT SPOTKANIA: JULIAN RUMMEL – zapomniany współtwórca idei budowy portu w GDYNI – w 145. rocznicę urodzin.
Prawdziwą siłą sprawczą powstania portu w Gdyni był wiceadmirał Kazimierz PORĘBSKI. To on zlecił swojemu współpracownikowi, którym był inż. TADEUSZ WENDA, lustrację wybrzeża i zlokalizowanie miejsca pod budowę portu, zabiegał u władz centralnych o nadanie tej inwestycji rangi ogólnopolskiej. Po wyznaczeniu lokalizacji, inż. T. Wenda będzie jego budowniczym portu przez długich 17 lat.
Jest jednak w naszej historii jeszcze jedna postać, o której nie wolno nam zapominać – to JULIAN RUMMEL, który w lobbowaniu nieustannie wspierał wiceadmirała K. Porębskiego.
Autor dwóch prac: „Państwo a morze” oraz „Gdynia polski port”, postawił tezę, że bez rozwoju gospodarki morskiej niemożliwy jest rozwój państwa. Na spotkaniach, na które zapraszał licznych gości, także posłów i ministrów, wyjaśniał problemy morskie, jeździł po kraju z odczytami i publikował dziesiątki artykułów w prasie. O tym niezwykłym człowieku opowiem Państwu 26.06.2023 o godz. 18,00 na spotkaniu w CKE Stara Rzeźnia, które będzie także dostępne w trybie online.
***
Od blisko 33 lat jestem przewodnikiem miejskim PTTK z j. angielskim i j. rosyjskim. Pracowałam 35 lat w porcie szczecińskim. To bardzo ważny okres w moim życiu, dlatego od dawna mówię, że: Port jest mój i nikt mi go nie odbierze.
Jestem pasjonatką Szczecina, historii polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego, czemu daję wyraz m.in. podczas wieloletniego oprowadzania polskich i zagranicznych turystów oraz przedstawicieli życia gospodarczego i kulturalnego.
Z wyrazami szacunku,
Ludmiła Kopycińska

Data

26.06.2023
Expired!

Czas

18:00

Więcej informacji

Czytaj więcej
CKE Stara Rzeźnia

Lokalizacja

CKE Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin
Kategoria

Organizator

CKE Stara Rzeźnia
Telefon
609 189 500
Email
stararzeznia@csl.eu
Czytaj więcej

Następne wydarzenie