+48 601 887 486 / +48 605 910 808 stararzeznia@csl.eu

Ludmiła Kopycińska / wykład: Generał Mariusz Zaruski – niezwykła postać w historii Polski

SPOTKANIE nr 33 / 25.09.2023 / godz. 18:00
CKE STARA RZEŹNIA oraz online
CYKL: Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego
TEMAT spotkania: GENERAŁ MARIUSZ ZARUSKI – NIEZWYKŁA POSTAĆ W HISTORII POLSKI
Szanowni Państwo,
Pragnę tym razem przedstawić niezwykłą postać, którą interesowałam się od bardzo dawna. Generał brygady Mariusz ZARUSKI swoją wszechstronną, bogatą działalnością zapisał się złotymi zgłoskami w historii naszego kraju. Był człowiekiem wszechstronnym: pionierem polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, marynarzem, inicjatorem powstania Ligi Morskiej i Rzecznej, podróżnikiem, taternikiem i grotołazem, założycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, instruktorem harcerskim ZHP i wychowawcą młodzieży.
Konspirator, zesłaniec, legionista, ułan, generał brygady i adiutant generalny Prezydenta RP. Człowiek o licznych zainteresowaniach: fotografował, malował obrazy. Był także poetą i prozaikiem. Całe życie poświęcił intensywnej działalności państwowej i społecznej. Niepodobna scharakteryzować tego wspaniałego człowieka w czasie jednej prelekcji, tym niemniej postaram się to zrobić w sposób możliwie pełny.
***
o mnie:
Od 33 lat jestem przewodnikiem miejskim PTTK z j. angielskim i j. rosyjskim. Pracowałam 35 lat w porcie szczecińskim. To bardzo ważny okres w moim życiu, dlatego od dawna mówię, że: Port jest mój i nikt mi go nie odbierze.
Bardzo cieszę się, że mogę łączyć dwie wielkie pasje życiowe: właśnie od 33 lat podczas oprowadzania polskich i zagranicznych turystów oraz przedstawicieli życia gospodarczego i kulturalnego, mam znakomitą możliwość przekazywać informacje o morskiej gospodarce miasta, regionu i kraju, co sprawia mi dużą satysfakcję i radość.
ZAPRASZAM BARDZO SERDECZNIE!

Data

25.09.2023
Expired!

Czas

18:00

Więcej informacji

Czytaj więcej
CKE Stara Rzeźnia

Lokalizacja

CKE Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin
Kategoria

Organizator

CKE Stara Rzeźnia
Telefon
609 189 500
Email
stararzeznia@csl.eu
Czytaj więcej

Następne wydarzenie