+48 601 887 486 / +48 605 910 808 stararzeznia@csl.eu

Małgorzata Krawczak / Wstyd i poczucie winy / wykład

Wstyd ma destrukcyjny wpływ na zdrowie emocjonalne i psychiczne i – jako skutek niskiej samooceny – przyczynia się do powstawania chorób psychicznych. Osoba na tym poziomie świadomości jest wylękniona, wycofana i zamknięta w sobie. Wstydzi się i obawia „utraty twarzy”, kompromitacji oraz stania się osobą niepożądaną, ma skłonności do urojeń i paranoi. Wstyd, powodując rozpad osobowości, stwarza podatność na inne negatywne emocje, tym samym prowadzi do złości i poczucia winy.
Poczucie winy wywołuje Złość. Wiele osób walczy z poczuciem winy przez całe życie, podczas gdy inni wypierając je, desperacko, próbują od niego uciec. W tym polu energii osoby chcą wymierzać karę i ponosić karę. Prowadzi to do samoodrzucenia, masochizmu, wyrzutów sumienia, samosabotażu i „czucia się źle”. U takich osób często występują skłonności samobójcze, skłonność do wypadków i projektowanie na „złych” innych nienawiści do samego siebie. Towarzyszy mu przekonanie: „To wszystko moja wina”. Wina jest nieprzyjemna, ponieważ kojarzy się z utratą miłości i dezaprobatą zinternalizowanych postaci rodzicielskich, jak również z zanikiem poczucia własnej wartości. Często jest używana jako narzędzie do kontrolowania innych („podżegacze winy”).
Oba stany emocjonalne to wyjątkowi nauczyciele. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czego chcą Cię nauczyć, zapraszam. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona do 90.
Świadomość emocjonalna, czyli czego uczą nas emocje?
Emocja trwa tak długo, jak czynnik ją wyzwalający, stany emocjonalne mogą trwać w nas tygodniami, miesiącami, latami…
Każda emocja jest zdrowa pod warunkiem, że jest we właściwy sposób uwalniana. Niestety nie można powiedzieć, że każdy stan emocjonalny jest dobry…
Dr D. Hawkins na podstawie wieloletnich badań wyskalował mapę świadomości na podstawie tzw. odruchu kinezjologicznego. Ten odruch to silny lub słaby opór mięśni w zależności od tego, w co wierzymy i o czym jesteśmy przekonani. Mapę wyskalowano w zakresie od 20 do 175 dla poziomów poniżej przełomowego, poziom 200 to poziom przełomowy, a od 250 do 1000 to poziomy pozytywne, powyżej przełomowego.
Najniższy poziom energii kalibrowanej, czyli 20 jednostek, należy do wstydu; najwyższe (ponad 500) do miłości, radości i pokoju.
I choć każdy z nas przyszedł na ten świat z bardzo wysoką ochotą na życie, z chęcią poznawania i uczenia się świata, to z czasem ta ochota maleje.
Nie musi tak być. Radość z życia nie jest domeną dzieci i fanaberią dorosłych. Radość z życia to niezbędna i obowiązkowa umiejętność potrzebna do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, do zachowania tzw. równowagi wewnętrznej.
I choć łatwiej się nauczyć nowych nawyków, niż oduczyć starych, to zapraszam Ciebie na spotkania oduczania się tego, co stare, co przynosi więcej szkody niż pożytku, po to, by uczyć się nowych zachowań w oparciu o przypominanie sobie radości życia, którą mieliśmy w sobie we wczesnym dzieciństwie.
Zachwycają nas małe dzieci, które tak szybko wszystkiego się uczą. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie takie wewnętrzne dziecko – strażnika naszej życiowej radości. Wystarczy je odnaleźć. A aby je odnaleźć, należy nauczyć się rozumieć stany emocjonalne, których doświadczamy.
Zapraszam! Pouczmy się razem!

Data

27.10.2020
Expired!

Czas

18:00

Koszt

wstęp wolny

Więcej informacji

więcej
CKE Stara Rzeźnia

Lokalizacja

CKE Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin
Kategoria

Organizator

CKE Stara Rzeźnia
Telefon
609 189 500
Email
stararzeznia@csl.eu
więcej