+48 601 887 486 / +48 605 910 808 stararzeznia@csl.eu

Miłość na statku / spotkanie autorskie z kpt. E. A. Daszkowskim

Wydarzenie z cyklu: „Kubryk Literacki” ze Starej Rzeźni zaprasza na spotkanie autorskie. Spotkamy się, żeby poznać bliżej Pana Kapitana Eugeniusza A. Daszkowskiego i jego publikację „Miłość na statku”.
Eugeniusz A. Daszkowski urodził się w 1930r. w Wyszkowie, gdzie ukończył Szkołę średnią. W 1950r. został absolwentem Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Nie otrzymał jednak „prawa pływania”, za przynależność w czasie okupacji do Szarych Szeregów.
W 1956r. ukończył Wydział Transportu na Politechnice Szczecińskiej i jednocześnie po zmianach październikowych, przywrócono mu „prawo pływania” i zamustrował w 1957r. na statek bandery fińskiej „Satu”, jako młodszy marynarz, na którym napisał opowiadanie: „Ostatni papieros”, które zostało wydrukowane w 1958r. w „Siódmym Głosie Tygodnia”. Był to Jego debiut literacki.
W następnych latach pływając w Polskiej Żegludze Morskiej napisał ponad 600 reportaży i opowiadań w prasie krajowej, drukowane w: „Głosie Szczecińskim”, „Kurierze Szczecińskim”, „Dzienniku Wieczornym” w Toruniu, „Dzienniku Zachodnim” w Katowicach, „Ziemi i Morzu”, „Spojrzeniach”, „Panoramie Śląskiej”, „Morzu” i innych wydawnictwach. Zdobywał nagrody literackie.
W 1975r. ukazała się Jego trzecia książka „ Afrykańskie spotkania”, za którą otrzymał nagrodę literacką im. „Josepha Conrada”. Po otrzymaniu dyplomu kapitana ż.w. w 1968r. zamustrował, jako kapitan na swój pierwszy statek m/s „Orla”. Od tej pory dowodził wieloma statkami, wciąż pisząc.
W latach 1972-1978 pełnił funkcję Rektora w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie, w tym czasie ESM otrzymała dwa statki szkolne „Rybak Morski” i „kapitan Ledóchowski”.
E.A. Daszkowski wydawał kolejne książki i zdobywał nagrody literackie. Między innymi za scenariusz filmowy: „Drzewo śmierci” o tematyce morskiej w Konkursie Ogólnopolskim otrzymał II nagrodę (pierwszej nie przyznano).
Po skończeniu drugiej kadencji w WSM w 1978r. zaczął pływać od 1979r. aż do emerytury na statkach bander obcych jak: „Zahi”, „Fere” i inne, które posłużyły mu do napisania książek o tych samych tytułach. Za książkę: „Blindziarze z San Pedro”, wydaną w 30 tys. egzemplarzy, otrzymał w Konkursie Ogólnopolskim za najlepszą książkę marynistyczną I nagrodę czytelników w 1987r. w Polsce.
Książka: „Szkoła Wilków Morskich” otrzymała w 1997r. I nagrodę literacką Szczecińskiego Towarzystwa Kultury.
Napisał też książkę biograficzną pt. „Pierwsza po Bogu- kpt.ż.w. Danuta Kobylińska-Walas.
Jest autorem 27 książek beletrystycznych, z których ostatnia „Miłość na statku” została wydana w 2020r. na 90-cio lecie urodzin autora.
Pracuje aktywnie nad dalszymi książkami. Za swa pracę zawodową i literacką został odznaczony wieloma nagrodami resortowymi, regionalnymi i państwowymi. Między innymi: „Złotym Gryfem Pomorskim”, „Pierścieniem Hallera” i „Krzyżem Oficerskim- Polonia Restituta. Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Honorowym Obywatelem miasta Wyszkowa.
Zapraszamy!
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Data

09.09.2020
Expired!

Czas

18:30 - 19:30

Koszt

wstęp wolny

Więcej informacji

Więcej
CKE Stara Rzeźnia

Lokalizacja

CKE Stara Rzeźnia
ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin

Organizator

CKE Stara Rzeźnia
Telefon
609 189 500
Email
stararzeznia@csl.eu
Więcej