Psychologia muzyki w zdrowiu i chorobie / wykład prof. Jacka Rudnickiego
Zapraszamy na kolejny wykład prof. Jacka Rudnickiego. Już 16.08.2021 o godzinie 20:00 w CKE Stara Rzeźnia! Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Na muzykę składają się: melodyka, rytmika, harmonika, dynamika, agogika, artykulacja, kolorystyka. Używając tych cech można jeden utwór wykonać na wiele sposobów wywołując różne nastroje; eutymiczny, depresyjny, radosny, labilny. Całość jest przekazem niewerbalnym, niedosłownym. Jest to w pewnym stopniu eufemizm, z drugiej jednak strony pobudza wyobraźnię. W chorobie ma to znaczenie ponieważ ludzie dzielą w ocenie zdrowia na hipochondryków i euforyków. Obie postawy nie są poprawne. Muzyką można osiągnąć pewne wyważenie, które zmniejszy cierpienia i nie dopuści do zaniedbań medycznych. Podobnie jak w powieści Jaume Cabre w świecie klasztoru La Rapita, gdzie absolut pokuty zwycięża nad wolnością jedynym jej obszarem okazała się muzyka grana w wyobraźni.
Podobną rolę może ona spełnić w chorobie, jest naszym avatarem. Określone rodzaje muzyki są preferowane przez ludzi, identyfikują się jako grupa i stają się dla siebie wsparciem w różnych sytuacjach. W każdej niemal każdej improwizacja będąca cechą jazzu, może pomóc w sytuacjach trudnych. Muzyka bywa też osią bezpieczeństwa, znanego, lubianego łagodzącego ból egzystencjalny. Zdrowym i szczęśliwym pozwoli być lepszymi.