Wykład: Drużyna Harcerska im. kpt. ż. w. Konstantego Maciejewicza w Sochaczewie
SPOTKANIE nr 51
27.04.2026, godz. 18:00, wstęp wolny
Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia oraz online
Cykl: Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego
Temat: Wspaniała Drużyna Harcerska im. kpt. ż. w. Konstantego Maciejewicza w Sochaczewie
Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu poświęconego historii polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego. Tym razem uczestnicy poznają niezwykłą historię 404 Drużyny Harcerskiej Specjalności Wodnej i Ratowniczej „Error” z Sochaczewa.
Choć drużyna działała w samym centrum Polski, jej patronem został legendarny „Kapitan Kapitanów” – kpt. ż. w. Konstanty Maciejewicz. Podczas spotkania przybliżone zostaną motywy wyboru tak wyjątkowego patrona oraz charakter działalności drużyny, która przez lata konsekwentnie rozwijała swoją morską tożsamość.
Szczególne miejsce w historii tej relacji zajmują coroczne wizyty harcerzy w Szczecinie, których celem było oddanie hołdu przy grobie patrona. Podczas kilkudniowych pobytów młodzież brała udział w licznych spotkaniach i wydarzeniach, poznając miasto oraz jego morskie dziedzictwo. W inicjatywach tych uczestniczyła również rodzina kapitana.
Wieloletnia współpraca, trwająca blisko dekadę, przerodziła się w wyjątkową przyjaźń, która na trwałe zapisała się w historii Szczecina i jego środowiska morskiego.
Prowadząca:
Ludmiła Kopycińska – przewodnik miejski i terenowy PTTK z językiem angielskim, przez 35 lat związana zawodowo ze szczecińskim portem. Pasjonatka Szczecina oraz historii polskiej gospodarki morskiej. Od ponad trzech dekad dzieli się swoją wiedzą z turystami oraz przedstawicielami środowisk gospodarczych i kulturalnych, łącząc doświadczenie zawodowe z pasją do popularyzowania wiedzy o regionie.